המעבר של אבי גבאי משר להגנת הסביבה למפלגת העבודה

אבי גבאי (יליד 1967, ה-7 מבין שמונה אחים, בעל תואר ראשון בכלכלה ושני במנהל עסקים, נשוי + 3 וגם מרתוניסט חובב) הוא אחד הפוליטיקאים המיוחדים: כשר להגנת הסביבה בממשלת ישראל ה-34 הוא פעל באופן נחרץ על-מנת למנוע מפגעים סביבתיים שמסכנים את כולנו ולשפר את איכות החיים של תושבי מדינת ישראל, לא היסס להביע עמדה מנומקת ומתוך יושרה מלאה גם כנגד הרוב בממשלה (ובפרט זכורה התנגדותו למתווה הגז הבעייתי) ולאחר יותר משנה רצופת הישגים בתפקיד הפגין עמוד שדרה מוסרי והתפטר במחאה על הדחתו של שר הביטחון משה יעלון והקצנת עמדות הממשלה.

כחצי שנה לאחר התפטרותו מהממשלה, הודיע אבי גבאי על מעבר לאחד הגופים הפוליטיים החשובים בארץ, מפלגת העבודה. מבחינת אבי גבאי מפלגת העבודה היא המקום המתאים ביותר, הן לערכים בהם הוא דוגל ושעל-מנת לקדמם הוא נכנס לפוליטיקה והן מבחינת הפוטנציאל שלה להוות אלטרנטיבה אמיתית לשלטון הקיים.

הרקורד הציבורי המרשים והמחויבות לטובת הכלל

אבי גבאי נולד בירושלים, כאמור למשפחה מרובת ילדים שלמרות הקשיים הכלכליים האמינה תמיד בחינוך ובחשיבותם של ערכים, וכן בפעולה למען הערכים בהם מאמינים.

הקריירה הציבורית של גבאי החלה בגיל 27, כשהתקבל לאגף התקציבים באוצר. אגף חשוב זה במשרד האוצר מעניק באופן טבעי לא מעט כוח לעובדים בו, וגבאי הקפיד תמיד להשתמש בסמכויותיו ובכוחו לטובת הכלל ומתוך ראייה רחבה ככל האפשר.

לאחר 4.5 שנים מאתגרות, וכשהוא כבר בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים (מהאוניברסיטה העברית בירושלים), עבר גבאי למגזר הפרטי – ומילא שורת תפקידים באחד הגופים המשפיעים במשק, "בזק", כולל תפקיד מנכ"ל החברה הציבורית שהופרטה בשנת 2005 (את תפקיד המנכ"ל מילא גבאי במשך כ-6 שנים עד לפרישתו ב-2013).

ב-2014 הצטרף גבאי למפלגה שהקים משה כחלון, "כולנו", וזאת על רקע ההיכרות ביניהם משני צידי המתרס כשגבאי ניהל את בזק וכחלון מילא את תפקיד שר התקשורת, היכרות שהובילה להערכה הדדית.

לאחר הבחירות לכנסת ה-20, מונה גבאי לתפקיד השר להגנת הסביבה.

למה נחשב אבי גבאי שר להגנת הסביבה מצטיין?

עבור פוליטיקאים רבים תפקיד השר להגנת הסביבה (או לאיכות הסביבה, כפי שקראו למשרד בעבר) הוא קרש קפיצה לתפקידים עתידיים או זירה לפעילות פוליטית, אבל גבאי נכנס במטרה אחרת לגמרי: הוא זיהה הזדמנות יוצאת דופן להשפיע על החיים בארץ לטובה, ובפרט להפחית את זיהום האוויר, הקרקע והמים ובאופן כללי לצמצם את גורמי הסיכון לבריאות של כולנו.

בזכות זאת נחשב אבי גבאי שר להגנת הסביבה מצטיין: בין השאר הוא גיבש תכנית מפורטת וקבע יעד של הפחתת זיהום האוויר במפרץ חיפה ב-50% עד שנת 2018, עודד כלי רכב שמשתמשים בטכנולוגיות נקיות ובאופן כללי יזם מהלכים רבים למעבר לאנרגיות נקיות.

למה מבחינת אבי גבאי מפלגת העבודה היא בית טבעי?

כאמור לאורך תקופת כהונתו, נחשב אבי גבאי שר להגנת הסביבה מצטיין, ועל כן היה לו קשה במיוחד לעזוב את התפקיד ואת היכולת להשפיע על הסביבה ובעצם על עתידו של העולם, שכיום כבר ברור לחלוטין שאינו מובטח, ושאם ברצוננו לאפשר גם לדורות הבאים לחיות כאן ברווחה ובנחת עלינו לפעול בנחרצות כדי להגן על הסביבה.

למרות זאת, כשראש הממשלה נתניהו הדיח את שר הביטחון יעלון, השר גבאי הבין כי מקומו אינו סביב שולחן הממשלה, וכי כאדם שמגיל 0 חונך להתנהל ביושרה מלאה, עליו להתפטר.

לאחר שעזב את הממשלה, הבין אבי גבאי שהבית הפוליטי הטבעי עבורו היא מפלגת העבודה – הן בשל העמדות שתואמות את עמדתו והן משום שזו האלטרנטיבה האמיתית לממשלה.

avi
X
מלאו את הפרטים, התפקדו ונשפיע ביחד!
מעוניין/ת להתנדב