איך הגיע אבי גבאי למשרד האוצר?

התפטרות של שר בממשלה, מרצונו ומתוך עמידה על עקרונות, היא אירוע לא מאוד נפוץ, וזאת בלשון המעטה. באופן כללי אדם שנכנס למערכת הפוליטית ומצליח לשמור על יושרה מלאה ולדבוק בערכים שבהם הוא מאמין ולפעול עבורם הוא זן נדיר – כך שאך טבעי הוא שהשר להגנת הסביבה של ממשלת ישראל ה-34, אבי גבאי, מעורר סקרנות רבה.

כדאי לדעת שעוד לפני הובלת המשרד להגנת הסביבה, והתפקידים הבכירים שמן הסתם עוד נכונו לגבאי, הוא מילא מספר עמדות מפתח בציבוריות הישראלית, כשהצעד הראשון בקריירה המרשימה היה תפקיד רכז צוות תקשורת באגף התקציבים באוצר.

אגף תקציבים באוצרהמקום המתאים למי שרוצה להשפיע

אגף תקציבים באוצר הוא גוף רב השפעה על כלל משרדי הממשלה ובפרט מעורב בקביעת התקציבים שלהם ודרכי המימוש.

אגף התקציבים הוא גם זה שאמון על גיבוש מדיניות מקרו-כלכלית בישראל, בחינת הכדאיות של הפרויקטים שהמדינה משתתפת במימון שלהם, הצעת תוכניות לרפורמות מבניות ועוד.

החשיבות הרבה של אגף תקציבים הביאה לכך שמדובר במקום עבודה נחשק מאוד לכלכלנים צעירים ולבוגרי לימודים אקדמיים במנהל עסקים (אבי גבאי, אגב, הוא בעל תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במנהל עסקים).

עבור אבי גבאי משרד האוצר היווה מקום שבו הוא יכול להביא לידי ביטוי את המחויבות שלקח על עצמו לפעול תמיד לטובת הכלל, וגם סביבת עבודה מעצימה שיש לה חלק להפיכתו למי שהוא כיום.

למה מבחינת אבי גבאי משרד האוצר היווה הגשמת חלום?

אבי גבאי נולד ב-1967, למשפחה שמנתה כבר אז יחד איתו 9 נפשות (מאוחר יותר נולדה לו אחות קטנה, ובסך הכל גבאי הוא ה-7 מבין 8 אחים ואחיות). המשפחה גדלה בתנאים צנועים במיוחד במעברה בשכונת בקעה בירושלים, אבל הקושי הכלכלי מעולם לא עצר אף אחד מבני המשפחה ובפרט לא כשעל הפרק עמד חינוך הילדים.

גבאי אובחן בכיתה ד' כמחונן, ובתיכון עבר לגימנסיה רחביה. לאחר מכן שירת בחיל המודיעין והגיע לדרגת רב סרן, והתקבל ללימודי כלכלה באוניברסיטה העברית.

במשפחתו מעולם לא התלוננו על קיפוח, אבל גם כך עבור אבי גבאי משרד האוצר היווה הגשמה של חלום – חלום להשתלב לגמרי בחברה הישראלית ולהגיע לעמדת השפעה שתעזור לו לעזור לכלל הציבור.

הזינוק המפתיע ב"בזק"

עבור "נערי האוצר", כפי שמכונים כל אותם כלכלנים צעירים ושאפתנים שמגיעים למשרד המשפיע בתחילת הדרך, התפקיד הוא לרוב רק ראשיתה של הקריירה.

גם מבחינת אבי גבאי משרד האוצר היה רק תחנה ראשונה בדרך ארוכה, ולאחר כ-4.5 שנים מרתקות הוא עבר לעבוד בחברת בזק (בימים שבהם עדיין הייתה חברה ממשלתית, לפני הפרטתה ב-2005).

מסלול הקידום של גבאי ב"בזק" היה מהיר מאוד, בזכות כישוריו המגוונים ובעיקר היכולת שלו לראות את התמונה הרחבה, גם לטווח הרחוק: הוא החל כעוזר של המנכ"ל עמי אראל ולאחר מספר שנים הפך למנכ"ל בזק בינלאומי ובהמשך למנכ"ל חברת בזק. תפקיד אותו מילא במשך קרוב ל-6 שנים.

הפעולה הנחרצת למען הסביבה והעמידה על הערכים

לאחר כעשור וחצי ב"בזק" חזר אבי גבאי למרחב הציבורי בישראל, והפעם כפוליטיקאי – אבל לא עוד פוליטיקאי אלא אדם בעל יושרה ונאמנות לערכים בהם הוא דוגל, גם במחיר ויתור על תפקיד מכובד.

הוא הצטרף למשה כחלון וייסד איתו ועם קבוצה קטנה של אנשים את מפלגת "כולנו", מילא בהצלחה את התפקיד המאתגר של השר להגנת הסביבה, הביע עמדה נחרצת נגד מתווה הגז גדוש הבעיות, וכשראש הממשלה נתניהו הדיח את שר הביטחון משה יעלון, הבין גבאי כי מקומו אינו סביב שולחן הממשלה שהולכת ומקצינה.

בהתאם, בחר אבי גבאי להצטרף למפלגת העבודה, שבה הוא רואה לא רק אלטרנטיבה של ממש לממשלה הקיימת, אלא גם מנוף לשינוי של ממש באופן הניהול של המדינה והפיכתה בחזרה למשרתת האזרחים ולא למשרתת הפוליטיקאים.

avi
X
מלאו את הפרטים, התפקדו ונשפיע ביחד!
מעוניין/ת להתנדב